Velmistr YIP MAN

Yip Man, též vyslovovaný a psaný Ip Man, byl jeden z největších Wing Tzun velmistrů všech dob a zároveň prvním velmistrem moderní historie. Právě on se spolupodílel na rozšíření tohoto stylu kung fu z Číny do celého světa.

Ovšem tomu předcházelo dětství, kdy trénoval pod největšími z mistrů a Druhá světová válka, kdy Japonsko napadlo Čínu. Yip Man, pracující jako prostý dělník byl nucen se postarat o rodinu i za cenu využití svého kung fu a strhávání pozornosti na svou osobu. Naštěstí si ale jako bývalý policista poradil a veškeré konflikty zvládl ať už za použití bojového umění či bez něj.

Po skončení války, kterou jako zázrakem přežil bez úhony, odchází do Hong Kongu, kde začíná učit v jedné z prvních škol. Začátky to byly ovšem krušné a to hlavně z důvodu, že jeho studenti zůstávali ve škole jen několik málo měsíců. I přesto se mu podařilo časem získat věhlas své škole a několik jeho žáků si následně založilo své vlastní školy.

Yip Man zemřel roku 1972. Zanechal za sebou nesmazatelnou stopu v historii Wing chun, které se pomalu ale jistě začalo šířit do světa. To vše po stovkách let existence v utajení. Největší zásluhu na tom má jeho nejslavnější žák – Bruce Lee.

V roce 2008 byl do kin uveden první z filmů o tomto velmistrovi, který rozhodně stojí za zhlédnutí.

Tento text byl přeložen z anglického originálu, který lze nalézt na Wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Yip_Man